Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
MENU

Şaşılık Ameliyatı

Şaşılık Ameliyatı Nedir?

Göz rahatsızlıklarında biri olan göz kayması için yapılan operasyonlardan biri olarak şaşılık ameliyatı günlük pratiğimizde oldukça sık olarak uygulanmaktadır. Bazı durumlarda şaşılık problemi gözlük kullanılarak ya da göz egzersiz teknikleri ile giderilebilir. Ancak bu şekilde giderilemeyen veya doğuştan gelen şaşılık problemini düzeltmek için bazen ameliyat gerekli olur.

İnsan gözünde yer alan 6 adet kas üzerine uygulanan birtakım işlemler ile şaşılık ameliyatı yapılır. Bu kasların kuvveti artırılabilir veya azaltılabilir. Aynı zamanda kasların etki noktası da değiştirilebilir. Retina Akademi olarak bu ameliyatları başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

İnsan gözü normalde birbiri ile paralel halde bulunur ve orantılı bir şekilde hareket eder. Bu paralelliğin kaybolması ile birinin şaşı olup olmadığı anlaşılır. Gözlerinde şaşılık olan şikayeti olan kişiler için bazı özel muayene yöntemleri vardır.

şaşılık nasıl olur

Öncelikle şaşılık şüphesi ile gelen kişi görme keskinliği ve göz numaralarının belirlenmesi gibi standart muayenelerden geçerler. Herhangi bir görme problemi olup olmadığını tespit edilir.

Daha sonra ise geçmişte ailede bu probleme sahip olanların varlığı, görme sorunu yaşama, gözlerde orantısızlık, kaymanın sürekli olup olmadığı gibi konularda hastadan çeşitli bilgiler alınır. Ayrıca göz tembelliği varsa bu mutlaka tespit edilmelidir. Bu sorular ve ölçüm işlemi ile şaşılık anlaşılır.

Şaşılık Nasıl Belirlenir?

Şaşılık, göz uzmanı tarafından yapılan muayene ve testler sayesinde kolay bir şekilde belirlenebilir.

Örtme testi ve örtme açma testi gibi işlemler ile şaşılık problemi ve gizli şaşılık gibi rahatsızlıklar belirlenebilir. Daha sonra prizmalar ile şaşılığn derecesi ölçülür.

Göz hareketleri değerlendirilir ve şaşılığın tipi belirlenir. Bu problem belirlendikten sonra tedavi seçenekleri değerlendirilir. Eğer hastada göz tembelliği de var sa buna yönelik tedaviye öncelik verilir.Bazı durumlarda şaşılık ameliyatı ile sorun kolayca giderilir. Hangi tedavinin uygulanacağı hastanın yaşı, kaymanın tipi, ve derecesi, gözde ki tembellik durumuna göre belirlenir. Yapılacak detaylı test ve inceleme ile şaşılık sahibi olup olmadığınızı belirleriz.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

İnsanlar kendilerinde şaşılık sorunu olduğunu anlamak için belirtilere dikkat etmelidir. Belirtilerden bazıları sulanma ve çift görmedir. Eğer gözünüzde sürekli sulanma meydana geliyor veya zaman zaman çift görüyorsanız şaşılık sorununa sahip olabilirsiniz.

şaşılık belirtileri

Aynı zamanda çok sık baş ve göz ağrısı yaşamak da belirtiler arasındadır. Eğer bir şeye bakarken baş ve gözü yana çeviriyor iseniz bu da şaşılık sahibi olduğunuzu gösterebilir.

Bulanık görme ve üç boyutlu görme yetisinin kaybolması gibi durumlar da en fazla görülen belirtiler arasında yer alır. Bunun dışında çocuğunuz güneşli havalarda bir gözünü kapatma ihtiyacı hissediyorsa şaşılık sorunu olabilir.

Şaşılık Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Şaşılık için yapılan ameliyatların bazı riskleri olabilir. Ancak genel olarak söyleyebiliriz ki bu risklerin gerçekleşme olasılığı çok düşüktür. Çift görme çoğunlukla geçici, nadiren ise kalıcı meydana gelebilecek bir durumdur. Bu durumda kalıcı ise tekrar ameliyat veya prizma gözlük kullanımı yapılır. Ters yönde şaşılık da çok nadir olan risklerden biridir. Bazen ameliyat sonra az düzeltme olabilir ve ikinci bir müdahale gerekebilir.

Şaşılık Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Retina Akademi olarak ameliyat sonrası hastalarımıza en iyi şekilde yardımcı oluruz. İyileşme sürecini sorunsuz geçirmenizi sağlamaktayız. Şaşılık ameliyatı hızlı ve rahat bir iyileşme sürecine sahiptir. Bu süreçte düz bakma konusunda herhangi bir sorun yaşanmaz.

şaşılık ameliyat sonrası

Aynı zamanda iyileşme sürecinde göz kapaklarında ağrı veya şişlik meydana gelmesi normaldir. Bu ağrılar genellikle hafif düzeyde olur.

Kanlanma ve kızarıklık iyileşme sürecinde en fazla yaşanan şeydir. İlk hafta sonunda kanlanma biraz daha devam eder. İkinci hafta sonunda ise büyük oranda azalır.

Şaşılık Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Şaşılık ameliyata, şaşılığın miktarına bağlı olarak kaç tane kasa müdahale edileceğine göre değişiklik gösterir. Ameliyatın süresi genel olarak kısadır. Ortalama olarak ameliyatlarımız yaklaşık bir saat sürer ve bu sürede tamamlanır. Kısa bir operasyon süresine sahip olması sayesinde eğer şaşılık probleminiz varsa kurumumuz sayesinde ameliyat olabilirsiniz.

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Tekrar Kayma Olur Mu?

Şaşılık problemi olan kişilerin en fazla endişe ettiği durumların başında ameliyat sonrasında tekrar kayma meydana gelmesi vardır. Şaşılık ameliyatı sonrası düşük ihtimalli de olsa böyle bir riskin var olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan şaşılık ameliyatı sonrası nadiren tekrar kayma meydana gelebilir. Kayma sonrasında duruma bağlı olarak yeniden ameliyat ile düzeltme yapılır. Ameliyatı dikkatli ve profesyonel şekilde yaparak bu alanda sorunsuz hizmet verilir.

Şaşılığın Sebebi Genetik Olabilir Mi?

Şaşılık adı verilen göz hastalığı herkeste ortaya çıkabilir. Bu hastalık gözlerin kayması olarak da adlandırılır. Yaş grubu ise oldukça geniştir. Çocuklarda da yetişkin ve yaşlı kişilerde de ortaya çıkabilir. Birçok kişi ise bu rahatsızlığın genetik bir hastalık olup olmadığını merak eder. Bu hastalık genetik olarak bebeklikten itibaren ortaya çıkabilir. Göz uzmanı tarafından yapılan ameliyat ile şaşılık hastalığı  tedavi edilebilmektedir.

İleri Yaşlarda Ani Ortaya Çıkan Şaşılıkların Sebepleri Nelerdir?

Şaşılık bazı insanlarda erken yaşlarda ortaya çıkar. Hatta bu yaşlar çocukluk dönemi dahi olabilir. Bazı insanlarda ise ileri yaşlarda aniden ortaya çıkması mümkündür. Bunun pek çok sebebi olduğunu söylemek mümkündür.

Kafada meydana gelen kitle ve nörolojik hastalıklar bu sebepler arasındadır. Aynı zamanda diyabet sahibi olan kişilerde de ileri yaşlarda ortaya çıkan şaşılık hastalığı olduğunu söylemek mümkündür. Hipertansiyon da bu sorunun aniden ortaya çıkmasına neden olan durumlardan biridir. Bu tip diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklara bağlı ortaya çıkan şaşılıklarda ameliyat kararı vermeden önce bir süre beklemek gerekir. Çünkü bu tip şaşılıklar bazen kendiliğinden düzelebilir.

Genç ya da ileri yaşlarda ortaya çıkan bu göz rahatsızlığı kendiliğinden düzelmiyorsa şaşılık ameliyatı ile tedavi edilir. Ameliyat işlemini hem kısa sürede hem de alanında uzman doktorlar ile tamamlarız.

Şaşılık Tedavisi Mümkün Mü?

Şaşılık hastalığına sahip olan kişiler tedavi olabilir. Sağlık kurumumuz tarafından verilen hizmet kapsamında bu hastalığın tedavi edilmesi mümkündür. Tedavi işlemi iki farklı şekilde yapılır. Eğer çok hafif bir şaşılık probleminiz varsa egzersiz ve prizma gözlük kullanımı yeterli olur.

Ancak daha büyük bir şaşılık sahibi iseniz bu durumda ameliyat yoluyla tedavi yapılır. Retina Akademi olarak tedavi olmak isteyen kişilere ameliyat hizmeti sunuyoruz.

Şaşılık Ameliyatı Fiyatları 2023

Şaşılık problemi olan kişiler genel olarak tedavi için yapılması gereken ameliyatın fiyatını merak eder. Ameliyat fiyatı çeşitli unsurlara bağlı olarak değişir. Kurumumuz ile bağlantıya geçtiğiniz takdirde ilk olarak muayene edilmeniz gerekir.

Muayene sonrasında şaşılık dereceniz ve tedavi yöntemi belirlenir. Ameliyatta yapılacak olan işleme bağlı olarak da fiyatı belirleriz. Retina Akademi olarak uzman doktorlar ile şaşılık ameliyatı olmanızı sağlıyoruz.