Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
MENU

Göz Kuruluğu

göz kuruluğu

Göz Kuruluğu Nedir?

göz kuruluğu tedavisi

Göz kuruluğu hastalığı için kuru göz tedavisi uygulanır. Bu rahatsızlık günümüzde çok yaygın şekilde görülmektedir. İnsan gözünün yüzeyinde gözyaşı tabakası bulunur. Bu tabaka göz yüzeyini hem koruma hem de ıslak tutma görevini üstlenir.

Tabaka sayesinde gözümüz, rüzgâr ve toz gibi çeşitli dış etkenlere karşı korunur. Aynı zamanda birtakım mikroorganizmaların gözden uzak tutulması sağlanır. Gözyaşı tabakısının sağlıklı olması net bir görüş için de gereklidir. Göz önünde bulunan bu tabakanın zarar görmesi, eksik olması, düzensiz olması gibi sebeplerden dolayı göz kuruluğu ve buna bağlı şikayetler ortaya çıkar.

Retina Akademi olarak verdiğimiz hizmetler kapsamında göz kuruluğu tedavisi uygumaktayız.

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

göz kuruluğunun belirtileri

Göz kuruluğuna sahip olan insanlarda birtakım belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilere sahipseniz bizimle iletişime geçebilir ve rahatsızlığınızın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.. Eğer gözünüzde yanma var ise bu kuruluk belirtisi olabilir.

Aynı zamanda gözlerde batma veya yabancı bir cisim hissetme de belirtiler arasında yer alır. Çoğu zaman sanki gözünüzde bir şey varmış ve batmaya neden oluyormuş gibi hissediyorsanız kuruluk problemine sahip olabilirsiniz. Kuruluk belirtileri arasında kızarma, kaşınma gibi şeyler de vardır.

Gözyaşı tabakası gözümüzüe gelen ışınların yani görüntünün ilk kırılmaya uğradığı yerdir. Yani gözyaşı bozuksa bulanık görme gibi şikayetler de oluşabilir. Bu belirtiler ile bize gelen hastaların tedavisini gerçekleştiriyoruz.

Göz Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

göz kuruluğunun nedenleri

Göz kuruluğu rahatsızlığının birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenler bizzat kişinin gözüne bağlı olabileceği gibi çevresel faktörler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren kişilerde veya klima-havalandırma sistemleri bulunan ortamlarda çalışan kişilerde kuruluk meydana gelebilir.

Aynı zamanda lens kullananlarda bu lenslerin yanlış kullanılması gibi nedenlerden ötürü göz kuruluğu yaşanabilir. Ayrıca bazı göz iltahabları ve romatizmal hastalıklar gibi durumlarda göz kuruluğuna sebep olabilir. Retina Akademi olarak tedavi ettiğimiz hastalarda kuruluk meydana gelmesinin başlıca nedenleri bunlardır.

Kuru göz tedavisi ile bu göz kuruluğu sorununu ortadan kaldırmak veya hastaların şikayetlerini azaltmak mümkündür. Çeşitli hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar da göz kuruluğuna neden olabilir. Bu ilaçlar birçok hastada göz kuruluğu sorununun temel nedenleri arasında yer alır. Aynı zamanda yaşanılan ve çalışılan ortam da bu konuda etkilidir. Çok aydınlık ve parlak alanlarda sürekli olarak bulunmak, göz kuruluğu nedenleri arasında yer alır.

Kuru Göz Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

kuru göz tedavisi

Göz kuruluğu rahatsızlığına sahip olan kişiler için en fazla tercih edilen tedavi yöntemi gözyaşı damlaları ve jeller olarak ön plana çıkıyor. Bunun dışında daha şiddetli olgularda gözdeki bağışıklığı düzenleyen ilaçlar kullanılabilir. En son aşamada ise göz yaşı kanallarına tıkaç takılarak gözyaşının göz yüzeyinde daha uzun süre kalması sağlanabilir. Tedavi planlanmadan önce hasta ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmelidir. Altta yatan hastalıklar ve ilaç kullanım hikayesi araştırılmalıdır. Daha detaylı bir şekilde hasta muayenesi yapılır. Daha sonra ise gözyaşı damlaları kullanılacak ise hastaya göre en uygun olan seçilir. Tedavi yöntemleri arasında ilaç kullanımı da vardır. Hastaya verilen ilaçlar ile kuruluk problemini azaltmak veya gidermek mümkündür.

gözyaşı kanal tıkacı

Aynı zamanda gözyaşı kanallarını tıkayarak gözyaşlarının daha uzun süre kalması da sağlanabilir. Bu tedavi yöntemleri ile kuruluk giderililebiliyor. Göz hekimleri tarafından bu ve benzeri yöntemler ile sahip olduğunuz göz kuruluğu rahatsızlığını sorunsuz bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Ayrıntılı Göz Muayenesi Nasıl Uygulanır?

Kuruluk ve benzeri şikâyetler ile gelen hastalarımıza ayrıntılı bir göz muayenesi uygularız. Bu muayene kapsamında göz detaylı bir şekilde incelenir. Muayene kapsamında ilk olarak görme keskinliği testi yaparız. Göz numaranız yapılan ölçüm ile doktorlarımız tarafından tespit edilir. Daha sonra göz yüzeyi incelenir.

göz yaşı miktarı ölçümü

Bu test göz sorunlarını tespit etmek için önemlidir. Bunun yanı sıra göz kapağı kontrolü de yapıyoruz. Bu muayene kapsamında gözyaşı fonksiyon testleri, gözyaşı kanalı sistemi kontrolü gibi işlemler de yaparız.

Ayrıntılı muayene hizmetimiz kapsamında göz kasları incelemesi ve göz tansiyonu ölçümü de yapılır. Gözbebeği büyütücü damla yardımıyla göz dibi incelemesi de yaparız. Bu şekilde detaylı bir muayene işlemi gerçekleştirilir. Muayene sırasında kuruluk problemine rastlanırsa kuru göz tedavisi ile hastaların şikayetlerini azaltıp daha konforlu yaşamalarını sağlamak mümkün oluyor.

Kuru Göz Hastalığının Komplikasyonları Nelerdir?

Kuru göz hastalığına sahip olan kişilerde çeşitli komplikasyonlar meydana gelmesi mümkündür. Hastalarımızın en fazla yaşadığı sorunların başında göz enfeksiyonları gelir. Çünkü gözyaşı, koruyucu etkiye sahiptir ve kuruluk nedeni ile bu koruma kalkar. Enfeksiyonlar ortaya çıkar. Bir başka etki ise göz yüzeyinde hasar meydana gelmesidir. Kuruluk nedeniyle korneada çizilme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kuru gözler aynı zamanda günlük yaşamı da çok etkiler. Günlük hayatta çok sık yapılan araba kullanma, bilgisayar kullanma, kitap okuma gibi şeyler bu nedenle daha zor hale gelebilir. Retina Akademi olarak sunduğumuz tedavi kapsamında kuruluk sorunundan ve bu doğrultuda meydana gelen komplikasyonlardan kurtulmanıza yardımcı oluruz.

Kuru Göz Tedavisi Fiyatları 2024

Gözlerinde kuruluk meydana gelen kişiler bunun için gereken tedavinin fiyatlarını merak edebilir. Tedavi fiyatını belirlemeden önce hasta muayenesi gerçekleştiririz. Bu muayene kapsamında gözdeki kuruluk sorunu tarafımızca tespit edilir. Uygulanacak tedavi yöntemi ve bu tedavinin süresi kontrol sırasında belirlenir. Kontrol işleminden sonra ise kuru göz tedavisi için sizlere fiyat teklifimizi sunarız.