Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
MENU

Excimer Lazer Ameliyatı

excimer lazer ameliyatı olan kız

Excimer Lazer Ameliyatı Nedir?

lazer ameliyatı

Göz kırma kusurları (göz bozuklukları) tedavisi için excimer lazer ameliyatı günümüzde oldukça sık uygulanmaktadır. LASIK adı verilen yöntem ile gözdeki kırma kusurlarının giderilmesi sağlanmaktadır. Yapılan işlem ile lazer yardımıyla korneanın yeniden şekillendirilmesi sağlanır. Bu sayede gözün kırma gücü değiştirlerek göz bozukluğu düzeltilmiş olur.

https://www.youtube.com/watch?v=UE4iThr86KA
https://www.youtube.com/watch?v=MEsRiNEyugU

Excimer Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Excimer lazer operasyonu oldukça hızlı ve pratik bir ameliyattır. Bu ameliyat, çok ileri teknolojiyle geliştirilmiş lazer cihazı sayesinde korneada istenilen noktalara lazer ışınları gönderilerek kornea yüzeyi yeniden şekillendirilir.  Bu sayede korneanın kırma gücü değiştirilmiş olunur.  Böylece görme bozukluğuna sebep olan kırma kusuru giderilmiş olur. Retina Akademi olarak excimer lazer ameliyatı konusunda hizmet vermekteyiz.

Kimlere Excimer Lazer Ameliyatı Uygulanır?

Gözlük ya da lens kullanmak istemeyen ve aynı zamanda 18 yaşından büyük olan ve göz kırma kusuru olan kişiler excimer lazer ameliyatı olabilir. Ameliyat edilecek kişinin göz kusurunun en az bir yıl boyunca sabit değerlerde kalması gerekmektedir. Aksi takdirde numarada geri dönme olabilir. Göz tansiyonu, diyabet ve benzeri sorunları olan kişilere bu ameliyat uygulanmamalıdır. Bunun dışında ayrıntılı göz muayenesi, kornea kalınlık ve topografi incelenmesi ile riskli gözler belirlenir. Bu değerlendirmeler sonucunda risk taşımayan 18 yaş üzeri büyük kişiler eğer numaraları da uygunsa excimer lazer ameliyatı olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=Q9CXB_IE7tM

Excimer Laser Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

lasik ameliyatı

Retina Akademi olarak göz bozukluklarını İLASIK ve No Touch/ PRK Lazer yöntemleri ile etkili bir şekilde tedavi etmekteyiz. Femtosaniye (bıçaksız) lazer yöntemi sayesinde yeni teknoloji cihazlar ile göz kusurunun giderilmesi günümüzde çok başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden hangisi seçileceğine hastanın göz yapısı, muayene sonuçları ve ölçümlere göre karar verilmektedir.

Excimer Lazer Göz Ameliyatı Avantajları Nedir?

femto lasik göz

Excimer lazer tedavisi birçok açıdan avantajlı bir yöntemdir. Öncelikle çok hızlı bir şekilde uygulanmaktadır. Bir göz için yaklaşık 3-5 dakikada kırma kusuru düzeltilebilmektedir. Bunun yanı sıra pek çok göz kusurunun düzeltilmesi için uygulanabilir.

Excimer Lazer Ameliyatı Öncesi

Excimer tedavisi olmadan önce makyaj yapmamak ve parfüm kullanmamak gerekir. Ameliyattan önce alkol kullanımı da tavsiye edilmez. Operasyona girmeden önce gözünüze birtakım ilaçlar damlatılır. Daha sonra ise gerekli hazırlıklar yapılarak excimer lazer ameliyatı uygulanır.

Excimer Lazer Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerkenler

Yaptığımız ameliyattan sonraki gün kontrole gelmeniz gerekir. Kontroller aksatılmamalıdır. Bununla birlikte gözlerde yanma, kızarıklık, bulanıklık gibi sorunlar erken dönemde olabilir. 3 gün boyunca yüze su değmemesi gerekir. 1 ay boyunca ise deniz girmek, havuzda yüzmek gibi aktiviteler yapılamaz.

Laser Tedavisi Sırasında ve Sonrasında Ağrı Oluşur Mu?

Lazer tedavisinden önce anestezik etki yaratması için gözünüze damla damlatılır. Bu sayede de tedavi sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Aynı zamanda tedavi sonrasında yanma, batma ve benzeri sorunlar normaldir.

Laser Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Tedavi öncesinde hastalar detaylı bir şekilde muayene edilir. Damlalı muayene yapılarak gizli bozukluklar belirlenir ve retina tam olarak incelenir. Tedavi öncesinde dikkat etmesi gerekenler hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Makyaj yapılmamalı ve parfüm sıkılmamalıdır. Aynı zamanda muayene sonrası size belirttiğimiz süre boyunca lens kullanımını bırakmanız gerekebilir.

Laser Tedavisi Güvenli Midir?

Lazer tedavisi femtosaniye lazerlerin gelişmesi ile birlikte oldukça  güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Tedavi sırasında veya sonrasında herhangi olumsuz bir durum genellikle karşılaşılmaz.  En sık problemler numaranın geri dönmesi ve iyileşme döneminde yaşanılan şikayetlerdir. Excimer lazer ameliyatı hem güvenli hem de avantajlı olması ile ön plana çıkıyor.

Astigmat Göz Bozukluğunuda Eximer Laser Düzeltebilir Mi?

Astigmat, en fazla rastlanan göz kusurları arasında yer alır. Bunun giderilmesi için excimer lazer tedavisi uygulanabilir.

Laser Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Lazer tedavisi olduktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Öncelikle kızarma ve yanma normaldir. Bu nedenle kesinlikle göze dokunulmaması gerekir. Aynı zamanda su sürülmemesi de önemlidir. Bunun yanı sıra yaklaşık 1 ay boyunca deniz ya da havuza girmemeye özen göstermek gerekir.

Laser Tedavisi Sonrası Numaranın Geri Gelmesi Mümkün mü?

Birçok insan, lazer tedavisinden sonra göz numarasının geri gelmesi gibi bir durumun olup olmadığını merak ediyor. Bu çok düşük bir ihtimal olsa da bazen görülebilmekte. Bu yan etkinin önceden bilinmesi mümkün değildir. Bir nevi vücudun iyileşme yanıtı olarak düşünülebilir. Yeni nesil cihaz ve teknolojiler sayesinde excimer lazer ameliyatı sonrası göz numarasının geri gelmesi pek olası değildir.

Laser Tedavisinin Yapılması, İleride Yapılabilecek Katarakt Ameliyatına Engel Mi?

Lazer tedavisi uyguladığımız kişiler ileride isterse katarakt ameliyatı olabilir. Yaptığımız ameliyat, ileride göz için farklı ameliyatlara herhangi bir engel oluşturmaz. Fakat genel olarak 40 yaş üzeri kişilere lazer ameliyatı önermemekteyiz.  Bunun iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri lazer ameliyatının sadece uzak bozukluğu düzeltmesi fakat yakın okuma bozukluğu olan presbiyopiyi tedavi edememesidir.

Bu sebeple 40 yaş üzeri kişilerde lazer ile uzak bozukluğu düzeltilse bile yakın bozukluğu kalacak ve hastanın yakın gözlük kullanması gerekecektir. Bu konuda hasta mutlaka bilgilendirilmelidir. İleri yaş kişilerde lazer yapılmamasının bir diğer sebebi ise bu kişilerin artık katarakt çağına girmiş olmalarıdır.

Belli yaşın üzeri kişilerde bir süre sonra katarakt gelişecek ve zaten katarak ameliyatı gerekecektir. Bu kişilerde akıllı lens uygulamaları ile hem yakın hem uzak bozukluğu düzeltebiliyoruz.

Laser Operasyonu Günlük Yaşantımızı Nasıl Etkileyecektir?

Lazer ameliyatı ile hastaların günlük yaşamlarında oldukça kolaylık sağlanır. Öncelikle göz kusurlarını gidererek daha iyi bir görüş sağlayabiliyoruz. Aynı zamanda ameliyattan sonra kısa süre içinde tekrar günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Lazer ameliyatları sonrasında oldukça hızlı bir iyileşme sürecine olur. Bu alanda hizmet veren bir kurum olarak lazer tedavisi ile pek çok göz sorununu ortadan kaldırabiliyoruz. Sadece astigmat değil, miyop ve hipermetrop gibi sorunlar da excimer lazer tedavisi hizmetimiz kapsamında giderilir.

Excimer Lazer Tedavisinde Acı Duyulur Mu?

Lazer tedavisinde herhangi bir acı hissedilmez. Ameliyat öncesinde hastalara anestezik göz damlası verilir. Bu damla sayesinde işlem sırasında göz uyuşur ve hiçbir acı hissedilmez. Ancak işlem sırasında gözde kararma ve basınç hissi gibi şeyler olabilir. Bunlar tamamen nıormal olup herhangi bir tehlike belirtisi değildir.

Ameliyat Sonrası Numaram Geri Döner Mi?

Ameliyat olacak kişiler, yapılacak olan işlemden sonra numaralarının değişip değişmeyeceğini merak ediyor. Öncelikle bunun çok nadir görüldüğünü belirtmek isteriz. Excimer lazer ameliyatı sonrasında çoğunluğukla numaralar geri dönmez. Fakat uygun olmayan gözlere lazer uygulanması veya kişinin iyileşme gücünün çok fazla olması durumunda nadiren numaralarda kısmi geri dönme olabilir.

Excimer Laser Tedavisi Olan Kişiler İleride Katarakt Ameliyatı Olabilir Mi?

Lazer tedavisi sonrasında istenilen ameliyatı olmak mümkündür. Buna katarakt ameliyatı da dahildir. Alanında uzman doktorlarımız tarafından yapılan ameliyatların etkisi geçtikten sonra katarakt ve benzeri ameliyatları sorunsuz bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Ameliyatın Riski Var Mıdır? Gözümü Kaybeder Miyim?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle lazer ameliyatları çok başarılı bir şekilde yapılmakta ve yan etkiler oldukça nadir gözlenmektedir. Ameliyat öncesinde yapılan ayrıntılı muayene ve tetkikler sayesinde yan etki olma ihtimali fazlasıyla düşüktür. Bu nedenle göz kaybetme ve benzeri durumlar yaşanmaz.

Hangi Yaşlarda Excimer Laser Tedavisi Olunabilir?

Lazer tedavisi olmak isteyen oldukça geniş bir kitle vardır. Lazer ameliyatı olabilmek için öncelikle göz numaranızın ilerlemesi artık durmuş olmalıdır. Buda genellikle 18 yaş üzerinde olur. Ancak yine de hasta 18 yaşını doldurmuş olsa dahi numaranın ilerlemesinin durduğundan emin olmak için 6 ay ara ile göz muayenesi tekrarlanır.

Eğer numara ilerlemiyorsa artık lazer ameliyatı olunabilir. Bunun dışında 45 yaş üzeri kişilerde yakın görme bozukluğu da gelişeceğinden ve lazer tedavisi ile yakın görme sorunu düzelmeyeceğinden dolayı hasta bu konuda bilgilendirilmelidir.

Excimer Lazer Tedavisi Fiyatları 2024

Lazer tedavisinin fiyatı bazı unsurlara bağlı olarak değişir. Fiyat, muayene sonrasında belirlenir. Excimer lazer ameliyatı çeşitlerine göre hastaya hangi yöntem uygun ise fiyatta bu yönteme göre belirlenir.

betpark betgaranti maksibet film siteleri videolar