Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
MENU

Göz İçi Lensler

göz içi lensler

Göz İçi Lensler

Katarakt ameliyatlarında göz içi lensler kullanılır. Hastanın net şekilde görebilmesi için göz içine kalıcı lensler takılır. Kullanılan lensler optik özellikleri, şekilleri ve üretiminde kullanılan materyalleri gibi unsurlara bağlı olarak ayrılır.

Optik Özelliklerine Göre Göz İçi Lensler

göz içi lens çeşitleri

Göz içi lensler optik özellikleri ile bağlantılı olarak sınıflandırılır. Temel olarak hasta astigmat ise astigmat düzeltici torik lensler, eğer değil ise standart göz içi lensler şeklinde ayrılır. Bunun yanı sıra tek odaklı ve trifokal olarak adlandırılan üç odaklı akıllı lensler şeklinde de ayrım yapılır.

Son zamanda trifokal merceklerde görülen bazı gece görüş problemlerini azaltmak için EDOF (odak derinliği arttırılmış) mercekler kullanıma girmiştir. Retina Akademi olarak bu lensler ile sizlere hizmet veriyoruz.

Standart – Tek Odaklı Lensler

Katarakt ameliyatlarında standart – tek odaklı lensler en sık kullanılan lenslerdendir. Bu lens türünde astigmat düzeltme özelliği yoktur. Uzak görme için ayarlanabilir lensler olması ile ön plana çıkar. Ancak yakını gösterme özelliği bulunmaz. Hastada astigmat varsa ve bu mercek kullanılırsa hasta hem yakın hem de uzak için 2  ayrı gözlük kullanmak durumunda kalır. Ancak astigmat yoksa uzağı gözlüksüz olarak görebilirsiniz fakat yakın gözlük mutlaka gerekecektir.

Tek Odaklı Torik (Astigmatlı) Lensler

torik lensler

Torik lensler, standart tek odaklı lens çeşitlerinin sahip olduğu bütün özelliklere sahiptir. Katarakt ameliyatı olan birçok kişide astigmat da vardır. Bu kişiler için tek odaklı torik lens modelini sunarız. Bu sayede hasta uzak gözlüğü kullanmak zorunda kalmaz. Retina akademi olarak bu ürünler ile göz içine lens yerleştirme operasyonu yapmaktayız.

Trifokal Göz İçi Lens

Yakını görme problemi yaşayan kişiler için uygulanan yaygın yöntemler genellikle gözlük kullanımıdır. Sunduğumuz trifokal üç odaklı lensler ile uzak, orta ve yakını görme problemi giderilir. Üç odaklı lensler üzerlerindeki halka yapısı sayesinde ışığı farklı odak mesafelerine bölebilmekte böylece farklı mesafelerde net görüş sağlayabilmektedirler.

trifokal lensler

Göz içinde bulunan saydamlığı azalmış lens çıkarılarak yerine trifokal göz içi lens takılır. Böylece hem yakın hem orta hem de uzak görme sorununuz kalıcı bir şekilde düzeltilmiş olur. Bu lenslerin dezavantajı gece görüşte ışığı dağıtması ve uzak görüşte hafif kontrast kaybına sebep olmasıdır. Gece yoğun araba kullanan ve ayrıntılı net görüş gerektiren mesleğe sahip olan kişilerde tercih edilmez.

EDOF Lensler (odak derinliği arttırılmış lensler)

Bu lenslerde trifokal (üç odaklı) lenslerin aksine üzerinde halkalar bulunmamaktadır. Yeni bir teknoloji sayesinde odak derinliği arttırılmış lenlerle uzak ve orta mesafede net görüş sağlanır. Bu lensi kullanan kişiler uzak mesafeyi çok net görür ve bilgisayar kullanımı  gibi orta mesafe işleri rahatlıkla yaparlar.

Bu lensler çok yakını net gösteremezler. Buna karşın gece görüş ve uzak mesafe görüş performansları 3 odaklı lenslere göre daha iyidir. Gece araba kullanan, ayrıntılı net görüş gerektiren mesleği bulunan kişilerde tercih edilir.

Göz İçi Lenslerin Kullanım Alanları

Göz içinde kullanılan lensler, göz çizdirme (excimer lazer) tedavisi için elverişli olmayan ve aynı zamanda gözlük de takmak istemeyen kişiler için de uygundur. Yapılacak detaylı bir inceleme sonrasında uygun görülürse göz içi lensler kullanılabilir.

Saydamlığı kaybolan lens tarafımızca çıkarılır ve yerine kaliteli bir göz içi lensi takılarak tedavi edilir. Hangi tip lens kullanılacağı ayrıntılı muayene ve hastayla yapılan görüşme sonrasında belirlenir. Hastanın beklentileri ve yaşam tarzı hakkında bilgi alınır. Daha sonra hastaya takılacak lens ile nasıl bir fayda görebilceği ve lensin fayda ve yan etkileri hakkında bilgi verilir.

Göz İçi Lens Çeşitleri

Hastalarımızı ihtiyacına bağlı olarak farklı lensler kullanıma sunarız. Tek odaklı lenslerimiz sadece uzağı daha iyi görmenizi sağlar. Bu lensler hastalar tarıfndan yaygın şekilde tercih edilmektedir. Bununla birlikte iki odaklı olan lens çeşitlerimiz ise hem orta hem de uzağı gösterme özelliğine sahiptir. Uzak, orta ve yakın mesafeyi görmenizi sağlayan lenslerimiz ise üç odaklıdır. Bunun yanı sıra astigmat olanlar için torik lens modelleri sunuyoruz.

Göz İçi Lens Seçimi

Göz içi lens seçimi, bu tip ameliyatlardaki en kritik işlemdir. Hekim göz sorunlarınıza ve günlük hayatınıza göre sizinle görüşerek en ideal lensi belirler. Gece çok sık araç süren kişiler için gece iyi görmeyi sağlayan lensler öneririz. Güneşe fazla maruz kalanlara ise UV lensler sunarız. Görüş mesafesi ve benzeri unsurlar doğrultusunda uygun lensi kullanmanızı sağlarız. Sizlere lenslerin avantaj ve dezavantajları ayrıntılı olarak anlatılır ve uygun lens modeline karar verilir.

Göz İçi Lenslerde Yenilikler

Geçmişte göziçi lensleri tek odaklı olduğu için sadece bir sorunu gideriyor ve hastalar uzak veya yakın için gözlük kullanmak zorunda kalıyorduç. Ancak günümüzde her ihtiyaca göre farklı işlevde lens modelleri bulunmakta.  Örneğin çok odaklı göz içi lenslerle gözlük kullanımını tamamen ortadan kaldırılabilmekteyiz.

Göz İçi Lens Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyondan sonra hastalarımız hastanede kalmak zorunda değildir. Ameliyattan sonre kontrolleri yapıldıktan sonra evlerine  gidebilirler. Genellikle görüş normale ilk günden itibaren döner. Belirlenen rutin kontrolleri aksatmamanız önemlidir. Kontroller genellikle ilk gün, ilk hafta, ilk ay ve üçüncü ayda gerçekleştirilir.

Trifokal Göz İçi Lens Uygulaması

trifokal göz içi lens uygulaması

Trofikal göz içi lens uygulamasında ayrıntılı göz muayenesi yapılır. Bu muayene sonrası uygun lens türü belirlenir. Daha sonra katarakt ameliyatında olduğu gibi işlem yapılarak lens takılır.

Uygun olup olmadığınız ve kullanılacak lens türü, ayrıntılı değerlendirme ve görüşme sonrasında belirlenir. Retina Akademi olarak bu şekilde trifokal (üç odaklı), EDOF (artırılmış odak derinliği) lensler ve torik (astigmatı düzelten)  göz içi lensler ile uygulama yapmaktayız.

Trifokal Göz İçi Lensi Kimlere Uygulanır?

Göz içi lenslerinin yaygınlaşması ile birçok kişi bu uygulamaları tercih ediyor. En fazla kullanılan lensler arasında sunduğumuz trifokal lensler de lens modelleri arasında yer alır. Göz konusunda herhangi bir hastalığı bulunmayan ve yaptığımız muayene sonrasında uygun olduğu tespit edilen herkes bu lensleri kullanabilir. Ancak retinada kanama, sarı nokta ve benzeri hastalığı olan kişiler trifokal göz içi lens kullanamaz. Ayrıca bu lensleri genellikle odaklama gücü azalmış yani 50 yaş ve üzeri kişilerde tercih ediyoruz.

Trifokal Göz İçi Lens Ameliyatı Sırasında Görülebilen Sorunlar

Trifokal göz içi lens ameliyatı sırasında doğal lens kapsülü delinebilir. Aynı zamanda lens parçaları veya tamamının göz içine düşmesi söz konusu olabilir. Kanama ve ödem de ameliyat sırasında meydana gelebilecek sorunlar arasında yer alır. Bunun yanı sıra gözde numara kalması, sarı nokta, enfeksiyon ve benzeri sorunlar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uzman doktorumuz gerekli müdahaleyi yapar ve duruma göre lensi takmayabilir. Ancak bunlar çok nadir görülen sorunlardır.

Materyaline Göre Göz İçi Lensleri – Hangi Göz İçi Merceği Kalitelidir?

Genel olarak kullanılan lensler akrilik bir yapıya sahiptir. Bu da lenslerin bir çeşit plastik madde olduğunu gösterir. Kaliteli olan ve sıkça tercih edilen lensler ise hidrofobik akrilik kullanılarak yapılır. Retina Akademi olarak sizlere en kaliteli göz içi lensler ile hizmet veriyoruz. Bu lensler sayesinde görme sorununuzu gözlük kullanmadan giderme imkânı tanıyoruz.

Katarakt Ameliyatında Ne Tür Lens Tercih Edilmelidir?

Katarakt ameliyatında kullanıma uygun çok sayıda lens bulunuyor. Bu lensler tek odaklı, iki odaklı veya üç odaklı olabilir. Aynı zamanda katarakt nedeniyle astigmat meydana gelme ihtimali olduğu için torik göz içi lensleri de kullanılabilir.

Fakik Göz İçi Lens Ameliyatı ile Astigmat Düzeltilebilir Mi?

Astigmat sorununu düzeltmek için Fakik göz içi lens ameliyatı yapılabilir. Yaptığımız bu ameliyat ile astigmat adı verilen göz rahatsızlığı ortadan kaldırılır. Göze yerleştirdiğimiz fakik lensler ile astigmat nedeniyle ortaya çıkan görme sorununu gidermemiz mümkündür.

Göz İçi Lens Fiyatları 2024

Retina Akademi onlardan farklı özelliklere sahip olan çok sayıda lens kullanıma sunarız. Bu lensler için belirlenen fiyat ise farklılık gösterir. Yapılan muayene ile en uygun lens ve tedavi yöntemi tercih edilir. Daha sonra ise hastamıza belirlenen fiyatı iletiriz. Kurumumuz tarafından göz içi lensler kullanılarak görme sorunları bu şekilde profesyonelce giderilir.