Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
MENU

Çocuk Göz Sağlığı

bebeklerde göz tembelliği

Çocuk Göz Sağlığı

Çocuğunuzun genel sağlığı dışında aynı zamanda çocuk göz sağlığı da oldukça önemlidir. Çocuğunuzun göz sağlığını korumak için belli yaşlarda düzenli göz muayenesi olmalıdır. Bu sayede  olası görme kayıplarının önüne zamanında geçilmiş olur. Retina Akademi olarak çocuklar için her yaşa göre ayrıntılı test ve tedavi imkânı sunarak hizmet veriyoruz. Sunduğumuz hizmet kapsamında her türlü göz sorununu erkenden öğrenmeniz ve kolay bir şekilde tedavi etmeniz mümkündür.

Çocuklarda Genel Olarak Görülen Göz Bozuklukları Nelerdir?

Özellikle çocuklarda görülen hastalıklar arasında, en sık kırma kusurları (göz bozuklukları) ve kayma (şaşılık) olarak gözlenir. Çocuk göz sağlığı açısından bu rahatsızlıkların erken tespit edilmesi önemlidir. Özellikle şaşılığı olan çocuklar en kısa sürede muayene edilmelidir. Aksi takdirde göz tembelliği denilen rahatsızlık gelişebilir.

çocuk göz sağlığı

Ailesel göz bozukluğu olan çocukların göz kayması olmasa bile erken yaşlarda muayene edilmesi gerekmektedir. Bu sayede erken tanı ve tedavi ile göz tembelliğinin önüne geçilmiş olunur.

Kliniğimizde kullandığımız pediatrik otorefraktometre ile çocukları kolayca muayene edip kırma kususru ve şaşılık gibi hastalıkları bebeklikten itibaren tespit edebiliyoruz. Aynı zamanda bu bozuklukları kayıt altına alıp takibini sağlayabiliyoruz.

Şaşılığın doğru ve zamanında tedavisi, göz tembelliğinin gelişmesini engelleyebilir.

Göz tembelliği (ambliyopi) esas olarak ilk 7 yaşa kadar fark edilmeyen göz bozuklukları sebebiyle meydana gelir.  Bir gözün diğerinden az görmesi veya bir gözde kayma olması sebebi ile zayıf gözün beyindeki görme merkezi zayıf gelişir. Eğer 9 yaşına kadar tedavi edilmez ise görme azlığı kalıcı olur ve artık tedavi edilemesi çok güçleşir.

Temel sorunu tedavi etmenin yanı sıra, sağlıklı gözün kapatılması bu durumu erken dönemde tedavi edebilir. Sağlık kurumumuzda genel olarak çocuklarda görülen göz bozukluğu ve göz tembelliği gibi sorunları başarıyla tedavi ediyoruz.

Çocuklar Hangi Sıklıkla Muayene Edilmelidirler?

Gözde şikâyeti olmasa bile doğum kusurları için temel muayene çocuk doğar doğmaz çocuk hekimi tarafından yapılır. Bundan sonraki daha ayrıntılı muayeneler göz hekimi tarafından yapılmalıdır. İlk 1. yaş döneminde muayene yaptırmak birçok göz hastalığının erken tanı ve tedavisi için çok önemlidir. Herhangi bir sorun bulunmazsa, 3-4 yaşlarında ve okul çağından hemen önce 6-7 yaş civarı göz muayenesinin tekrarlanması gerekir. Son yıllarda, çocukların çoğunda yoğun bilgisayar, tablet ve telefon kullanımı, televizyon gibi aşırı görsel uyaranlara bağlı olarak kırma kusurlarının görülme sıklığı artmıştır. Bu sebeple, şikâyeti olmayan çocuklarda bile doktorunuzun tavsiyesine göre belli periyotlarda çocuk göz muayenesi yapılması uygun olacaktır.

Muayene sırasında göz bozukluğu tespit edilir ve gözlük ihtiyacı görülürse, doktor tavsiyesi üzerine yılda bir veya daha sık periyotlarda muayene tekrarlanır. Kurumumuzda kullandığımız pediatrik otorefraktometre sayesinde farklı yaş grubundan çocuklarda ve bebeklik çağında dahi göz kusurları kolaylıkla tespit edilebiliyor. Böylece düzenli aralıklar ile çocuğunuzu muayene ettirme imkanı sunabilmekteyiz.

Bebeklerde Kapalı Gözyaşı Kanalı

bebeklerde göz sağlığı

Gözyaşı sistemi ile ilgili birçok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan biri de alt gözyaşı kanalının bebeklerde kapalı durumda olmasıdır. Bu hastalıkta göz yaşı kanalının buruna açılan ucundaki kapakçık doğumda açılmaz. Burun kanalından geçemeyen gözyaşları önce gözyaşı kesesinde birikir, daha sonra göz kapaklarından akar ve gözde sulanmaya neden olur. Ayrıca bir süre sonra özellikle gözyaşı kesesi enfeksiyon kapabilir.

Aslında, bu enfeksiyon bazen çok şiddeti olur ve göz çevresine yayılabilir. Çocuk göz sağlığı kapsamında gözyaşı kanalındaki tıkanıklığın açılması sağlanmalıdır. İlk bir yaş içerisinde gözyaşı kesesine yapılacak özel bir masaj tıkanıklığın açılması sağlanabilir. Masaj ile sonuç alınamıyor ise sondalama denilen basit cerrahi bir işlem ile %90 civarında kanalın açılması sağlanabilir. Sondalamanın başarılı olmadığı durumlarda gözyaşı kanalına tüp yerleştirilmesi ve göz yaşı kanal ameliyatları gerekebilir.

Çocuklarda Şaşılık

çocuklarda şaşılık

Şaşılık yani gözlerde kayma çocuklarda da karşılaşılan bir göz problemidir. Çocuk göz sağlığı alanında hizmet veren bir kurum olarak bu sorunun tanı ve tedavisnde hizmet vermekteyiz. Çocuklarda doğuştan ya da sonradan birtakım nedenler ile şaşılık sorunu meydana gelebilir.

Bu sorunu önlemek amacı ile iki şey çok önemlidir. Bunlardan ilki göz muayene ve testlerini zamanında yapmak ve kontrolleri aksatmamaktır. Kliniğimizde çocuklarda meydana gelen şaşılık tedavisi için size ve çocuğunuza hizmet vermekteyiz.

Şaşılığın Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Şaşılığın en yaygın nedeni düzeltilmemiş kırma kusurlarıdır. Çoğunlukla 2-3 yaş civarında meydana gelen ve göz bozukluğuna bağlı gelişen tedavisinde sadece doğru gözlük kullanarak bile tedavi sağlanabilir. Gözlükle hem görüş kalitesi artar hem de kayma büyük oranda ortadan kalkar. Unutulmamalıdır ki şaşılık tedavisi uzun ve meşakkatli bir tedavidir.

Ortoptik tedavi, görme yetisini ve üç boyutlu görmeyi artırmak için uygulanan tedavidir . Cerrahi ise gözlükle istenildiği gibi düzeltilemeyen durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi tedavi gözlükten kurtulma tedavisi değildir. Gerekirse ameliyat sonrası için gözlük kullanımına devam edilir. Cerrahi tedaviden önce mümkünse göz tembelliği tedavi edilmelidir. Bu yöntemler ile çocuk göz sağlığı kapsamında şaşılık tedavisi uygulanmaktadır.

Göz Tembelliği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ambliyopi, bir gözün düzeltilmiş görme keskinliği diğerinden daha düşük olduğunda veya bir gözde kayma (şaşılık) olduğu zaman oluşur. Görme, beynin erken yaşta çocukluktan itibaren öğrendiği bir şeydir. Şaşılık, göz aralığının normalden fazla olması ve doğuştan katarakt gibi nedenlerle beynin bir göz için görme merkezinde yeterli uyarı yoksa, o gözün görmesi diğer gözünkinden daha düşük olacaktır. Esasen göz tembelliği beyindeki bir göze ait görme merkezinin gelişmemesi nedeniyle olur.  Göz tembelliğinin tedavisi, esas olan temel sorunu bulmak  ve göz tembelliğini  sağlıklı olan gözü kapatarak tedavi etmektir. Göz tembelliği sorunu çocuk yaşlarda tespit edilerek tedavi edilmelidir. Özellikle erken yaşlardaki tedavi çok başarılı olur. Çocuk büyüdükçe ve özellikle 9 yaşından sonra göz tembelliği tedavisi çok zorlaşmaktadır.

göz tembelliği

Çocuklar Göz Sağlığı için Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Çocuk göz sağlığı çok önemli bir konudur. Büyük göz sorunları yaşamamak adına erken yaşlarda kontrole gitmek önemlidir. İlk ay, 1. yaş, 3. yaş ve 6. yaşta yapılacak kontroller ile göz sağlığı kontrol altında olur ve problemler tedavi edilebilir. Ayrıca ergenlik döneminde çocuğun boyu uzarken göz numaraları da değişim gösterebildiğinden bu yaşlarda da göz kontrollerini yaptırmak gerekir.

Çocuklarda Erken Tanı Önemli Midir?

Genel olarak bakıldığında sağlık alanında erken tanı büyük bir öneme sahiptir. Erken konulan tanı sayesinde çocuklarda ileride sorun olabilecek göz kusurlarını tespit ederiz. Sunduğumuz çocuk göz sağlığı hizmeti kapsamında çeşitli testler ve kontroller yapılmaktadır. Bu doğrultuda çocuklarınız sağlıklı bir şekilde büyür ve ileride göz hastalıklarına karşı korunmuş olur.

Bebeklerde göz kayması ne zaman değerlendirilmelidir?

Şaşılık hakkında bir yanılgı, şaşılığın bir çocuk belirli bir yaşa gelene kadar normal olabileceğidir. Gerçek şu ki, gözlerdeki herhangi bir kayma önemlibir sorundur. Katarakt ve göz içi tümörleri gibi nedenler göz kaymasına neden olabileceğinden, şüpheli durumlarda hemen bir göz doktoruna başvurulması gerekir.

Çocuk Göz Sağlığı Tedavi Fiyatları 2024

Göz sağlığı alanında fiyatlar çok değişkendir. Genel olarak yapılan muayene sonrasında bir fiyat sunulmaktadır. Çocuklarda meydana gelmiş olan problemler test ve inceleme sonrasında uzman doktorlarımız tarafından belirlenir. Daha sonra ise çocuğun sahip olduğu göz rahatsızlıklarına bağlı olarak en uygun tedavi yöntemi seçilir. Bundan sonra ise Retina Akademi olarak çocuk göz sağlığı hizmeti kapsamında fiyat teklifi sunarız.