Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
MENU

Akıllı Lens

akıllı lens

Akıllı LensNedir? (Çok Odaklı Göz İçi Lens)

Son yıllarda göz içine yerleştirilen lens teknolojisi hızlı bir gelişim göstermiştir. Günümüzde göz ameliyatlarının başarılı olması  ve hasta beklentilerinin karşılanması için artık akıllı lens benzeri uygulamalar ön plana çıkmaktadır.

 

 

Bu tür teknolojilerin kullanılması ile birlikte göz kırma kusurlarının (hipermetrop, miyop, astigmat ve yaşlılığa bağlı yakını görememe) en aza indirilmesi mümkün olmaktadır. 

Aynı zamanda bu tür lensler hastanın görme kusurlarını düzelterek uzak, orta ve yakın mesafelerde net görüş sağlamaktadırlar.

Bu tür lenslere aynı zamanda trifokal lens adı verilir. Bu tür akıllı lens kullanımı ile birlikte ihtiyaç duyulan çözümlerin sağlanması mümkün olur. Genellikle bu tür lensler aynı zamanda üç odaklı lens olarak da bilinir.

Akıllı Lens

Göz İçi Akıllı Lens Tedavisi

Özellikle katarakt ameliyatlarında akıllı lens uygulamaları ön plandadır. Aynı zamanda bu  tür lens uygulamaları sayesinde kalıcı olarak  gözlük kullanımından kurtulmak mümkün olur. Yani lazer ameliyatına uygun olmayan gözlerde ve belirli bir yaşın üzerinde olan hastalar için göz içi kullanım mümkün olur.

Akıllı Lens Ameliyatı

Bu tür ameliyatların genellikle 40 yaş ve üzeri hastalarda uygulanmaktadır. Aynı zamanda lens uygulamaları eğer hastada göz bozukluğu çok ileri düzeyde  ve lazer ameliyatı ile düzeltilemeyecek ise daha erken yaşlarda da kullanılabilir.

Lazer uygulamaları ile hastaların daha iyi uzak mesafeyi görebilmesi mümkün olur. Fakat  lazer ameliyatları 40 yaş üzerinde ortaya çıkan ve yakın görme bozukluğu (presbiyopi) olarak bilinen bozukluğu düzeltemezler.

Halbuki akıllı sistemlerin bir diğer özelliği birden fazla odak sorunlarının ortadan kaldırılması şeklinde olur. Bu sayede akıllı lensler ile hem uzak, hem orta, hem de yakın mesafede net görüş sağlanır.

Akıllı lens uygulamalarının bir avantajı da lazer ameliyatlarının aksine göz numaralarında geri dönüş olmaz, yani çok uzun yıllar tedavinin etkinliği korunmuş olur.

Akıllı Lens Markaları

Hastaların tercih ettiği başlıca markalar arasında Amerikan Alcon ve Tecnis, ve Alman Zeiss markaları ön plana çıkar. Bu tür lens markaları aynı zamanda hastaların uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilecekleri ürünler olarak gerek sağlık gerekse de kalite olarak  ön plana çıkar.

Biz Retina Akdemi Göz Kliniği’nde çok uzun süredir Amerikan Alcon Marka lensleri tercih etmekteyiz.

Akıllı Lens Ücreti, Akıllı Lensler Ne Kadar?

Uzak orta ve yakın mesafede kusursuz görmeyi sağlayan lensler ile sistemleri aynı zamanda insanların beklentilerinin karşılanması amacı ile de tercih edilir.

Günümüzde akıllı lens ücreti model ve markaya göre değişiklik göstermekte olup fiyat bilgisi için doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu tür lenslerin kullanımları amacı ile ameliyat da gereklidir.

Gereken iyi görme ve göz bozukluğunun ortadan kaldırılması hedefi ı ile bu tür lenslerin kullanımı ile mümkündür. Bu tür nedenlerden dolayı birçok alanda ve yerde bu lensler tercih edilir.

Özellikle yüksek numaralı göz bozuklukları ve yaşlılık nedeni ile yakını görememe gibi hastaların tedavisi aşaması uygulamalarında ön plana çıkar.

Akıllı Lensler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Özellikle ülkemizde akıllı olarak ifade edilen bu tür teknolojilerin akıllı bir yanı yoktur. Günümüzde mercek teknolojisinin gelişmesi ile eskiden tek mesafeyi düzelten mercekler yerine artık hastanın ihtiyacına göre farklı mesafeleri net görmeyi sağlayan mercekler gelişmiştir.

Bu merceklere akıllı mercek veya akıllı lens denmektedir. Bunun yanında işlevsel olarak çok faydalı olan akıllı lensler kullanımı aynı zamanda özellikle göz mercek yapısı bozulan kişilerde (katarakt veya yakını görememe bozukluğu gibi) kullanımı tüm dünyada tercih edilmektedir.

Günümüzün önemli detaylarından birisi olan bu tür lenslerin kullanılması ile birlikte 50 yaş ve üzeri hastalarda meydana gelen yakın görme bozukluğu (presbiyopi) gibi bozuklukların giderilmesi mümkün olur.

Özellikle son yıllarda göz bozukluklarının ortadan kaldırılması amacı ile sıklıkla akıllı lens kullanımı ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bu tür lenslerin kullanımının 50 yaş altı kişilerde de göz merceğininim bozulması (katarakt gibi) sorunları gidermek için tercih edilmektedir.

Son dönemde yakın uzak ve orta mesafe görme kusurlarının giderilmesinde bu tür yenilikçi teknolojilerden yararlanılmaktadır.

Katarakt Ameliyatında Akıllı Lens Önemi

Bu tür lenslerin daha çok yaşlı hastalarda katarakt sorunlarının ortadan kaldırılması amacı ile katarakt ameliyatlarında tercih edilmektedir. Aynı zamanda akıllı lens uygulamalarının hayata geçirilmesi ile birlikte ihtiyaç duyulan çözümlerin sağlanması mümkün olur.

 

Günümüzde teknolojisi sayesinde göz merceğinde meydana gelen bozulmanın neden olduğu görme bozukluklarının ortadan kaldırılması ve uzak, orta ve yakın mesafelerde net görüş sağlanması mümkündür.

 

Akıllı Lensleri Devlet, SGK Karşılıyor mu?

Genel olarak dünya üzerinde ya da ülkemizde bu tür akıllı lens sistemlerini devletlerin karşıladığını söyleyemeyiz. Bu tür lenslerin uygulanması lüks hizmet sınıfına girdiğinden ve tercihe bağlı olduğundan, bu tür hizmetleri devlet ve SSK sistemi karşılamaz.

Akıllı Lens Uygulamasının Zararları veya Yan etkileri var mı?

Bu tür uygulamalar eğer uygun olmayan gözlere uygulanır ise bu durumda hastalarda görme kalitesinin düşmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu sebeple akıllı lens uygulamalarında en önemli aşama hasta seçimidir.

Aynı zamanda uygulanan bazı hastalarda gece göz kamaşması ve ışık saçılması ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra lens uygulamalarının ışık parlaması gibi sorunlara da neden olduğu söylenebilir. Bu şikayetler genellikle zamanla kaybolur. Yeni lens modelleri ile bu şikayetler minimuma indirilmiştir.

Son dönemde ise EDOF lens modelleri geliştirilmiş ve gece görüşte karşılaşılan şikayetler ortadan kaldırılmıştır. Uygulanan bu yöntemin genel kabul görmesi ile birlikte ihtiyaçların daha başarılı bir şekilde karşılanması mümkün olur.

Akıllı Lensin Yararları ve Avantajları

Özellikle yaşlılık ile ortaya çıkan katarakt sorunlarının ortadan kaldırılması aşamasında akıllı lens kullanımı son dönemde giderek yaygınlaşmaktadır.

Aynı zamanda kullanımı daha erken yaştaki hastalarda görme bozukluklarının ortadan kaldırılması amacı ile tercih edilir. Sonuç olarak insanların yaşam kalitelerinin artması için bu tür lenslerin kullanımı ön plana çıkar.

https://www.youtube.com/watch?v=wA8IbOKGKlQ

Görme kusurlarının ortadan kaldırılması ve aynı zamanda gözlük kullanımının kalıcı olarak ortadan kaldırılması amacı ile son dönemde akıllı lens kullanımı önem taşır.

Akıllı Lens Miyop

Çeşitli görme sorunlarının giderilmesi aşamasında bu lens uygulamalar tercih edilir. Özellikle miyop, hipermetrop ve astigmat gibi çeşitli sorunların ortadan kaldırılması amacı ile görme sorunlarına neden olan göz merceği sorunlarının giderilmesi aşamasında bu tür lensler kullanılır. Bu şekilde kullanımı ile birlikte uzak ve yakın görme sorunlarının ortadan kaldırılması mümkün olur. Sonuç olarak uzak, orta ve yakın sorunların giderilmesi aşamasında ihtiyaç duyulan çözümlerin karşılanması aşamasında bu tür hizmetleri alabilirsiniz.

Göz içi Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Bu tür lens uygulamalarının uygulanması aşamasında ihtiyaç duyulan akıllı sistemlerin tercih edilmesi ile birlikte ileri yaş hastalarda ortaya çıkan görme sorunlarının ortadan kaldırılması mümkün olur.

Akıllı lens uygulamaları esas olarak yaşlı hastaların görme sorunlarının ortadan kaldırılması amacı ile tercih edilir. Fakat daha genç hastalarda da katarakt ameliyatı gerekiyorsa lensler kullanılabilir.

Ayrıca genç hastada yüksek numara göz bozukluğu var ve hastanın gözü lazer ameliyatına uygun değilse lens uygulamaları ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Fakat 18 yaşından küçük kişilerde göz numarası değişebileceği için akıllı lens uygulamaları yapılmamaktadır.

Akıllı Lens Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı yorumlarına bakıldığında gayet başarılı çözümlerin ortaya çıktığını görebiliriz. Özellikle hastaların tedavi aşamasında ihtiyaç duyduğu beklentilerin karşılanması aşamasında siz de bu tür yorumlara bakarak tedavi şansı ile ilgili ihtiyaçların karşılanması aşamasında hizmet alabilirsiniz.

Lens uygulamaları ile ilgili kişilerin tecrübe ve yorumları hakkında yeterli bilgi sahibi olabilmek için bu tür siteler ön plandadır.

Akıllı Lens Ameliyatı Fiyatları 2024

Fiyat olarak bakıldığında bu tür işlemlerin farklı sağlık merkezlerinde farklı fiyatlar ile sunulduğu görülür. Aynı zamanda lazer işlemleri ile bu tür hizmetlerin sunulması ile birlikte akıllı lens sistemlerinin kalıcı olarak görme kusurlarının ortadan kaldırılması aşamasında yararlı olduğu söylenebilir. 

Günümüzde akıllı lens uygulamaları aynı zamanda hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan beklentilerin karşılanması amacı ile tercih edilir.

Aynı zamanda bu tür lens ile daha başarılı ve kalıcı göz mercekleri sorunlarının ortadan kaldırılması mümkün olur. Günümüzde bu tür lens sistemlerinin uygulanması ile birlikte birçok hastanın gözlük sorunlarının ortadan kaldırılması ve hastaların görme kusurlarının en aza indirilmesi mümkün olur.