Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
MENU

Astigmat ve Hipermetrop

Astigmatlar Nasıl Görür?

Görüşümüzün net olabilmesi için göze gelen ışınların doğru bir şekilde retina üzerine odaklanması gerekir. Eğer odaklama doğru olmaz ise arasında miyop, astigmat, hipermetrop gibi kırma kusurları yapan göz hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Astigmat ışınların tek bir noktaya değil birden fazla noktaya odaklanması durumudur.

astigmat

Sonuç olarak ışınlar dağılır ve astigmat olan kişiler bulanık bir görüşe sahip olur.  Aynı zamanda nesne ve cisimleri net görmekte güçlük çekerler. Astigmat tek başına olabileceği gibi hipermetrop ve miyop ile birlikte olabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Astigmat ışığı ve görüntüyü dağıttığı için en temel belirtileri çift ve bulanık görmektir. Ayrıca güneşli ve aydınlık ortamlar ile gece karşıdan gelen ışıklar hastaları rahatsız eder. Bunun yanı sıra baş ve göz ağrısı da yapabilir. Miyop, hipermetrop, astigmat ve benzeri sorunlarda sizlere en modern yöntemler ile tedavi hizmeti vermekteyiz.

astigmat belirtileri

Nasıl Tedavi Edilir?

Hipermetrop, miyop ve astigmat gibi sorunlar çeşitli yöntemler ile tedavi edilmektedir. Bu tedavi kapsamında gözlük ya da lens kullanımı en yaygın tedavi şekilleridir. Gözlük veya lens kullanmak istemeyen kişiler lazer ve akıllı mercek uygulamaları gibi cerrahi yöntemlerle de tedavi edilebilir. Cerrahi yöntemler uygulanmadan önce hasta ile ayrıntılı şekilde görüşme yapılmalı, hastanın yaşam şekli, aktiviteleri hobileri gibi konular hakkında mutlaka görüşülmelidir. Zira bu özelliklere göre uygulanacak tedavi yöntemi değişiklik gösterecektir. Aksi takdirde hastanın göz numarası düzelse bile yan etkilerden dolayı mutsuz olabilir.

Astigmatizma Dereceleri Nelerdir?

Astigmatizma dereceleri bazı özel durumlar dışında çok fazla değişim göstermez. Genellikle çocuklukta ne kadar ise büyüdükçe de yaklaşık bu numaralarda kalır.  Astigmatizma tedavisi için uygulanacak yöntem hastanın yaşı, astigmat düzeyleri, ve hastanın taleplerine göre belirlenir. Ensık tercih edilen yöntemler lazer cerrahisi ve torik lens uygulamalarıdır. Uygulanan tedavi yöntemleriyle astigmat ile beraber, miyop ve hipermetrop gibi göz bozukluklarından da kurtulmanız mümkündür.

Gözlük Tedavisi Dereceyi Düşürür mü?

Astigmat, miyop ve hipermetrop gibi problemler için gözlük kullanımı en basit tedavi yöntemidir. Gözlük kullanan kişiler bu tedavinin göz derecesini düşürüp düşürmediğini merak eder. Gözlük kullanmak göz derecesi üzerinde arttırmak veya azaltmak gibi herhangi bir etkiye sahip değildir. Sadece takıldığı zaman net görüş sağlarlar. Gözü bozuk olup gözlük kullanılmaması göz çevresinde etkili olan başağrısına sebep olur.

Gözlük ve Lens Dışında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Gözlük dışında kontakt lens uygulamaları da göz bozukluğu tedavisinde kullanılır. Aynı gözlük gibi kontakt lens de göz bozukluğunu tedavi etmez sadece takıldığı zaman net görüş sağlar.  Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi sorunlar için bir diğer tedavi yöntemi de lazer ameliyatıdır.

Lazer ameliyatında kornea denen gözün en dış şeffaf tabakası yeniden şekillendirilerek ışığın net bir şekilde retina üstüne düşmesi amaçlanır. Lazer cerrahisinde çeşitli yöntemler bulunur. Hastanın ihtiyaçları ve gözün anatomik yapısı değerlendirilerek uygun yöntem seçilir. Maalesef her göz lazer ameliyatına uygun değildir. Ayrıca lazer sadece uzak bozukluğunu düzeltmekte yaşa bağlı olarak gelişen yakın bazukluğunu (presbiyopi) düzeltememektedir.

Astigmatizmada Lazer Ameliyatı Gerekli midir? Ne Kadarlık Bir Düzelme Sağlanır?

Astigmat sorununa sahip olan kişiler için lazer ameliyatlar çoğu zaman uygun bir tedavi seçeneğidir. Amaç numaralarn gözlüğe ihtiyaç duymadan net görüş sağlayacak düzeye indirilmesidir. Çok yüksek astigmatlarda veya ince kornealarda lazer ameliyatı uygulanmayıp başka yöntemler tercih edilebilir.

Miyopi (Uzağı Görememe) Nedir?

Miyopi olarak adlandırılan sorunda göz normalden uzundur veya kornea aşırı diktir. Bu sebeple ışık retina önüne düşer. Bu nedenle de uzağı görememe durumu ortaya çıkar. Buna karşın hasta yakın görüşte sorun yaşamaz. Bu soruna sahip olan kişilere ise miyop denir.

Miyoplar Nasıl Görür?

Miyoplar, uzağı görmekte sorun yaşar. Bu hastalığa sahip olan kişiler uzağı bulanık bir şekilde görürken yakını ise net görürler. Miyop rahatsızlığı farklı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Miyopinin en temel belirtisi uzağı görmede sorun yaşanmasıdır. Aynı zamanda miyop olan kişiler buna bağlı olarak çok fazla göz kısarlar. Buna bağlı olarak da baş ağrısı meydan gelir. Tedavi uygulamaları ile bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

Nasıl Tedavi Edilir?

Miyopluğun tedavisi için hastalara farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemler arasında gözlük kullanımı çok sık tercih edilir. Bunun yanı sıra  kontakt lensler de yaygın bir kullanıma sahiptir. Bu iki yöntem basit ve etkili tedavi yöntemleridir.  Lazer tedavisi ise hem etkili hem de uzun süre kalıcı olması sayesinde miyop için çokca tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Lazere uygun olmayan gözler akıllı mercek uygulamaları ve göz içi fakik lens ameliyatları ile tedavi edilebilir.

Miyopi ve Hipermetropi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Miyopi ve hipermetropi olarak adlandırılan göz sorunları genellikle birbirlerinin tersi olarak bilinir. Miyoplar uzağı bulanık yakını net görürken hipermetroplar yakını bulanık, uzağı ise net bir şekilde görürler. Sonuçta ikisi de gözdeki kırma kusurundan dolayı ortaya çıkan göz bozukluğudur.

hipermetrop ve miyop farkları

Miyopide Dereceler Nelerdir? Dereceler Zamanla Artar ya da Azalır mı? Kaç Yaşına Kadar İlerler?

Miyopide kendiliğinden azalma meydana gelmez. Eğer 3 derece altındaysa hafif miyopi denir. 3 ila 6 derece arasında ise orta miyopi denirken 6 derece üstüne yüksek miyopi deniyor. Miyopi gerenellikle ergenlik çağında çocuğun büyümesiyle beraber gözün de uzamasına bağlı olarak ortaya çıkar. Boy uzamasının durduğu 18 yaşına kadar ilerler.Daha sonraki yaşlarda stabil bir seyir gösterir. Bazı kişilerde nadiren 18 yaşından sonra da ilerleme gösterebilir.

Gözlük Tedavisi Miyopinin Derecesini Düşürür mü? Gözlük Kullanılmazsa Derecede İlerleme Olur mu?

gözlük tedavisi

Gözlük kullanarak miyopluk derecesini düşürmek mümkün değildir. Gözlük tedavisinin böyle bir etkisi yoktur. Ancak çocukluk döneminde gözlük kullanılmaz ise daha hızlı bir derece artışı söz konusu olabilir.

Uzağı Görememe Bozukluğunda Gözlük ve Lens Dışında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Uzağı göremeyen kişiler için Retina Akademi olarak kliniğimizde lazer ameliyatı tedavisi için de hizmet vermekteyiz. Bu tedavi yöntemi hem etkili hem de son derece pratik olması ile tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Ayrıntılı göz muayenesi ve testler sonrası gözün lazere uygun olup olmadığı değerlendirilir. Lazer uygun olmayan gözler akıllı lens ve fakik göziçi mercek uygulamaları ile tedavi edilebilir. Hangi tedavinin uygulanacağına hastayla yapılan ayrıntılı görüşme sonunda hastanın ihtiyaçları, günlük aktiviteleri ve gözün yapısına göre karar verilmelidir.

Miyopide Lazer Ameliyatı Gerekli midir? Ne Kadarlık Bir Düzelme Sağlanır?

Lazer ameliyatı, miyopluk sorunu olanlar için tedavi seçeneklerinden birisidir. Hiçbir göz ameliyatında %100 göz 0 numaraya düşecek diye garanti verilmez. Ancak lazer ameliyatlarında hastanın günlük tüm işlerini gözlük kullanmadan yapabileceği düzeye getirilir. Güncel lazer cerrahisi teknikleri ile de gözlük veya lens kullanmaya gerek kalmıyor. Lazer cerrahisi teknikleri ile %95 oranında düzelme sağlanmaktadır. Lazer cerrahisi 40 yaşından sonra görülen presbiyopi yani yakını görememe rahatsızlığını tedavi edemez. Bu sebeple genellikle 40 yaş altı hastalara uygulanmaktadır.

Hipermetropi (Yakını Görememe) Nedir?

Yakını bulanık bir şekilde gören insanlarda hipermetrop denir. Bu göz kusuru, gözünüzün ön – arka çapının olması gerekenden daha küçük olmasından veya korneanın olması gerekenden daha düz olmasından dolayı ortaya çıkar. Genellikle miyopun tersi olarak bilinir.

Hipermetroplar Nasıl Görür?

Genel olarak hipermetroplar yakını bulanık bir şekilde görür. Uzağı ise daha net görmekle beraber aslında olması gereken düzeyde göremezler ve netleştirmek için sürekli olarak göz kaslarını kasarak odaklama yaparlar. Ancak yaşın ilerlemesi ya da derecenin çok yükselmesi nedeni ile artık odaklama yaparak netleştirme yapamazlar ve uzağı da bulanık görmeye başlarlar.

hipermetrop

Belirtileri Nelerdir?

Hipermetroplar yakını görmediği için okumakta zorlanıyorlar. Herhangi bir şeyi okurken kelimeler iç içe geçer. Ayrıca uzağı da net görebilmek için sürekli olarak göz kaslarını kasar ve odaklama yaparlar.  Bu nedenle de baş ağrısı ve göz çevresinde ağrı gibi sorunlar ortaya çıkar.

Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kusurlarından birisi olan hipermetrop farklı şekillerde tedavi edilir. Tedavi yöntemlerinin başında lens ve gözlük kullanımı gelir. Bununla birlikte lazer ile veya göz içi lensler ile de etkili bir şekilde tedavi uygulaması yapılmaktadır.

Hipermetropi Dereceleri Nelerdir? Zamanla Dereceler Artar mı ya da Kendiliğinden Azalır Mı? Kaç Yaşına Kadar İlerler?

Günümüzde birçok bebek hipermetrop olarak doğuyor. Çocuk büyüdükçe gözün uzunluğu artmakta sonuç olarak hipermetropi azalmaktadır.  Bazı çocuklarda hipermetropi yüksek olabilir ve özellikle tek taraflı ise göz tembelliği gelişimine sebep olabilir. Bu sebeple 3 yaş civarı her çocuk mutlaka muayene olmalıdır. Ergenlik döneminde boyun uzarken gözünde uzaması ile birlikte hipermetropi iyice azalır. 18 yaşından sonra ise pek bir değişiklik olmaz. Hipermetrop kişilerde özellikle 40 yaşından sonra odaklama gücü azaldığı için uzak görme sorunları da başlar.

Gözlük Tedavisi Hipermetropinin Derecesini Düşürür mü? Gözlük Kullanılmazsa Ne olur? Derecede İlerleme Olur mu?

Gözlük kullanmak Hipermetropinin derecesini herhangi bir şekilde azaltmaz. Gözlüğün göz kusurları üzerinde böyle bir etkisi yoktur. Ancak çocuklarda hipermetropi var ve gözlük kullanılmaz ise göz tembelliği gelişebilir.

Gözlük ve Lens Dışında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Hipermetrop kişiler gözlük ve lens dışında lazer ameliyatları ve göz içi lens uygulamaları ile tedavi edilebilir.

Presbiyopi nedir?

presbiyopi

Yaşın ilerlemesi ile birlikte gözün odaklama gücü yani yakını netleştirme gücü azalır. Bunun sebebi göz içindeki lensin esnekliğinin azalmasıdır. Bu yüzden yakını görmek için odaklama yetmez ve gözlüğe ihtiyaç duyulur. Buna da presbiyopi denir. Presbiyopi, astigmat, miyop ve hipermetrop gibi göz sorunları için bizden hizmet alabilirsiniz.