Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
MENU

Pinguekula ve Pterjiyum

Pinguekula ve Pterjiyum

Pinguekula (göz beyazında sarı leke) ve  Pterjium (kuş kanadı) hastalığı nedir?

Pinguekula ve Pterjiyum
Gözümüzün beyaz kısmını örten zar yapısına konjonktiva denir. Gözün ön kısmındaki şeffaf cam gibi doku ise korneadır. Kornea ve konjonktiva sınırını ise limbus oluşturur. Pinguekula ve pterjium göz beyazını örten zarın (konjonktiva) üzerinde anormal doku büyümesidir.

Pinguekula, konjonktiva üzerinde sarı-beyaz renkli, kabarık doku büyümesidir. Limbus sınırını geçmez. Genellikle gözün burun tarafındaki beyaz alan üzerinde, kalsiyum, kolesterol ve protein birikimi sonucu gelişir. Genellikle orta yaş ve yaşlı insanlarda görülür.

Pterjium, gözün iç kenarında limbustan korneaya doğru uzanan üzeri damarlı, üçgen şekilli doku büyümesidir.  Korneanın üzerini örttüğü zaman görme kaybı yapabilir. Görüntüsü sebebiyle halk arasında gözde et büyümesi olarak da bilinir.

Pinguekula ve Pterjiyum

Pinguekula ve pterjiyum neden gelişir? Kimlerde daha sık görülür?


Hem pinguekula hemde pterjiyum gelişiminde, güneşten gelen ultraviyole ışığa yoğun maruziyet ile tozlu ve rüzgarlı ortamda bulunmanın rol oynadığı düşünülmektedir. Bu sebeple; denizci, çiftçi gibi açık havada uzun süreli çalışma gerektiren mesleklerde daha sık görülür. Çocuklarda çok nadirdir. Genelde 30-50 yaş arasında görülür. Açık tenli ve açık renk gözlü kişilerde koyu renkli kişilere göre daha sıktır.

Pinguekula ve pterjiyum gelişimini önlemek için ne yapılabilir?


Pinguekula ve pterjiyum gelişimini önlemek veya büyümesini yavaşlatmak için;

  • UV ışınlardan korunmak için güneş gözlüğü kullanılması
  • Tozlu ortamda çalışılıyor ise koruyucu gözlük kullanılması
  • Göz kuruluğu varsa suni göz yaşı damlası kullanılması

gibi koruyucu önlemler alınmalıdır.

Pinguekula ve PterjiyumPinguekula ve Pterjiyumun belirtileri nelerdir?


Pinguekula ve pterjiyumda şikayetler lezyonun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Erken dönemde çoğu hastada herhangi bir şikayet yoktur ve tedavi gerekmez. Genel olarak her iki hastalıkta da konjonktiva üzerinde kızarıklık ve şişlik görülür.  Pinguekula daha sarımsı renklidir ve korneaya uzanmaz.  Konjonktivadaki kabarıklık yüzünden göz yaşının dağılımı bozulur ve hastalarda yanma, batma ve yabancı cisim hissi oluşur. Bu aşamada suni gözyaşı damlası kullanmak gerekebilir.

Pinguekula ve PterjiyumPterjiyumda ise damarlı ve kornea üzerine uzanan bir doku görülür. Sıcak ortamlarda (banyo sonrası vs.) damarlar genişlediğinden kızarıklık artar ve lezyon daha büyümüş gibi görülür. Pterjiyum kornea üzerinde merkeze doğru uzanıyorsa göz bebeğini örtebilir veya astigmata sebep olabilir. Bu durumda hastada görme azalması olur.

Pinguekula ve pterjiyum tedavisi


Çoğu zaman pinguekula ve pterjiyumda tedavi gerekli değildir. Fakat lezyonlar gözlerde rahatsızlıpa sebep oluyorsa, görme kaybı yapıyorsa veya görüntüsü kozmetik olarak rahatsız ediyorsa tedavi gerekli hale gelir.

Pinguekula;

  • Suni gözyaşı damlaları, gözlerdeki rahatsızlık ve yabancı cisim hissini azaltır.
  • Kortizonlu göz damlaları, aşırı kızarıklık ve şişlik gibi durumlarda geçici olarak kullanılabilir.

Pterjiyum;


Pterjiyumda tedavi, lezyonun büyüklüğü, büyüme hızı, ve sebep olduğu şikayetlere bağlıdır. Eğer pterjiyum küçükse, kortizonlu damlalar ve suni gözyaşı damlaları kızarıklık ve batma şikayetleri için yeterli olur.  Fakat pterjiyum gözbebeğine doğru uzanmışsa, takiplerde büyüyorsa ve görmede azalma yapıyorsa artık tek tedavi seçeneği ameliyattır. Ayrıca pterjiyumun görüntüsü hastayı rahatsız ediyorsa kozmetik amaçlı ameliyat yapılabilir.

Pterjiyum ameliyatı;


Pterjiyum ameliyatlarında çok farklı teknikler bulunur. Klinik çalışmalar ve araştırmalar en iyi yöntemin konjonktival otogreft (kök hücre nakli) tekniği olduğunu göstermiştir. Bu ameliyatta pterjiyum dokusu kesilip çıkarılır. Çıkarılan doku yerine sağlam bölgeden alınan konjonktiva dokusu nakil edilir. Yeni dokuyla beraber sağlam kök hücreler de nakil edilmiş olur. Bu yöntem ile hem hastalığın tekrarlaması daha az olur, hem de iyileşen bölgede daha az iz kalır. Kozmetik olarak en iyi görüntü sağlanmış olur. Ameliyat yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası birkaç hafta damla kullanılır.