Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
MENU

Çift Görme (Diplopi) Nedir?

Çift Görme (Diplopi) Nedir?

çift görme tedavisi

Çift görme, bir nesnenin görüntüsünün birden fazla olarak algılanmasıdır. Hastalar bir veya iki gözünde çift görme yaşayabilir. Binoküler diplopi, hastanın her iki gözü açıkken çoklu görmesidir. Genellikle göz kasları ve göz kaslarını besleyen sinirlerdeki bir problemden kaynaklanır.

Gözler aynı noktaya koordineli bakamazlar ve diplopi oluşur. Normal şartlar altında görsel odak paralel olmalıdır. Kişi bir gözüyle her şeyi rahatça görebilir, ancak her iki göz de açıldığında çift görür. Bu durumun en sık sebebi nörolojik hastalıklardır.

Tek gözde monoküler diplopi denilen çift görme de olabilir. Bu durumda neden genellikle gözün tek bir noktaya odakalama yapamamasıdır. Bu duruma en çok astigmat denen göz bozukluğu sebep olur.

Çift Görme Belirtileri ve Tedavisi

Çift görme göz dışında başka ciddi sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Diplopi şikayeti kesinlikle önemsenmeli ve acilen doktora başvurulmalıdır. Çift görmeye ek olarak, insanlar baş ağrısı, baş dönmesi, göz hareketlerinde uyumsuzluk, göz kapağında düşüklük, yüz felci gibi başka klinik semptomlar da yaşayabilirler. Bu koşullar, sorunun nedenine bağlı olarak değişebilir.

Diplopi sorunları dışında nörolojik belirtiler yaşayıp yaşamadığınıza bakılmaksızın, göz ve nörolojik muayeneler için bir doktora başvurmanız gereklidir.

çift görme belirtisi

Diplopi için doğrudan bir tedavi yoktur. Çünkü aslında bu durum hastalığın kendisi değil, diğer hastalıkların belirtileridir. Bu nedenle bu durumun düzeltilmesi için öncelikle altta yatan hastalığın bulunması gerekir. Gerekli tetkikler ile hastalık teşhis edildikten sonra hastalığın tedavisine başlanacaktır. Soruna neden olan hastalık tedavi edildiğinde zaten diplopi ortadan kalkar.

Nadiren hastalık kalıcı sinir hasarı yapmışsa diplopi kalıcı olur. Bu durumda prizmatik gözlükler veya cerrahi yöntemler uygulanarak hastalarımızı şikayetlerinden kurtarabiliyoruz.

Çift Görme (Diplopi) Nedenleri Nelerdir?

Diplopi belirttiğimiz önemli hastalıkların bir belirtisi olabileceği gibi geçici de olabilir. Nedeni tam olarak anlamak için ayrıntılı bir nöro-oftalmolojik muayene kesinlikle gereklidir. Tek gözle çift görme gözlemleniyorsa, bu göz hastlaıklarına bağlı olduğunu gösterir. Eğer bir göz kapatıldığında diplopi kayboluyorsa bu altta yatan sebebin nörolojik olduğunu gösterir.

Çift Görme Durumu Nörolojik Sorunlardan Kaynaklı Olabilir Mi?

Diplopi ile karşılaşıldığında akla gelen ilk soru nörolojik bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır. Diplopi sürekli olarak ortaya çıktığında nörolojik problemler düşünülebilir. Özellikle durum kalıcı hale geldiğinde veya sıklıkla tekrarlandığında nörolojik problemlerden kaynaklanması olasıdır. Bu durumda kişilerde detaylı göz ve sinir sistemi muayenelerinin yapılması daha faydalı olacaktır.

Retina Akademi olarak diplopi sorunu yaşayan kişiler için gerekli testleri yapmaktayız. Bu testler kapsamında ise hastalığın nörolojik kaynaklı olup olmadığını anlaşılabilir ve daha ileri görüntüleme yöntemleri için ilgili birime yönlendirilirsiniz.

Hastalığın tedavisi için mutlaka buna neden olan sorunu bulmak gerekir. Aksi takdirde hayatı tehdit eden hastalıklar atlanabilir.  Kalıcı görme kaybı ve hatta ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar fark edilmeyebilir.

Hangi Nörolojik Rahatsızlıklar Çift Görme Sorununa Neden Olur?

çift görme bozukluğu

Genel olarak Diplopi gibi durumlarda nörolojik problemlere ağırlık verilir. Göz küresini oluşturan kemik duvarındaki hasar nedeniyle göz küresinin hareketini koordine eden sinirler felç olur ve ani şaşılığa neden olur.

Bu yaygın nörolojik sebeplerden biridir. Buna en sık sebep olan hastalıklar beyin damarlarında balonlaşma (anevrizma) ve kafa içi tümörlerdir. Bunlar dışında kafa travmalarıda diplopinin sık sebeplerinden biridir.

Aynı zamanda göz kasları tiroid hastalıklarında, bazı kas ve sinir sistemi hastalıklarında, kafa içi basınç yükselmesinde, beyin sinüsleri boşluğu veya kan damarlarının bloke edilmesinden ve benzeri sebeplerden de diplopi ortaya çıkabilir.

Bunlar, binoküler yani iki göz açıkken oluşan çift görmenin en yaygın nedenleridir. Aynı zamanda tek göz için de farklı diplopi nedenleri vardır. Retina hastalıkları ve korneanın kırıcı yapısının bozulmasına neden olan durumlar bunların başında gelir. Aynı zamanda lens yapısının bozulması veya zarar görmesi de diplopi nedenleri arasında bulunur.

Çift Görme Sorunu Yaşayanlar Hangi Aşamada Doktora Başvurmalı?

Diplopi sorunu mutlaka doktora başvurulması gerekir. Kısa sürede iyileşmişse bile değerlendirme gerekir. Diplopisi olan kişilerin aklındaki bir diğer önemli soru ise bu problem için hangi bölüme veya doktora gidilmesi gerektiğidir. Sorun göz hastalıkları veya nörolojik problemlerden kaynaklanabileceği için hangi uzmana başvurulacağı da önemli bir sorudur.

Unutulmamalıdır ki Diplopi probleminiz olduğunda tek veya iki gözle baktığınızda çoklu görme probleminiz olup olmadığını belirlemek için en kısa sürede hangi sağlık kuruluşuna ulaşabiliyorsanız oraya başvurmalısınız. Diplopi sorunlarıyla genellikle göz hastalıkları veya nöroloji bölümü ilgilenir. Tek gözle bakarken karşılaşıyorsanız, sorun muhtemelen gözden, iki gözde de deneyim olduğunda sorun genellikle sinir sisteminden kaynaklı olur.

Çift Görme (Diplopi) Şikâyeti ile Gelen Hastada Ne Tür İncelemeler Yapılır?

çift görme tedavi nasıl yapılır

Diplopi rahatsızlığı olan hastalar ayrıntılı göz muayenesinden geçmelidirler. Görme seviyesi, göz hareketleri ve göz bebekleri öncelikli olarak değerlendirilir. Daha  sonra görme siniri ve retina incelenir. Gerek görülüre MR ve BT incelenmesi veya beyin anjiyografisi istenebilir.

Nörolojik kaynaklı olduğu düşünülüyorsa MR mutlaka yapılmalıdır. Gerek guatr hastalığı ile ilgili olarak tiroid ve antikor testleri de yapılabilir. Göz kaslarının incelenmesi için EMG incelenmesi gerekebilir.

Bütün bu test ve incelemeler neticesinde diplopi sorununa neyin neden olduğu tespit edilir. Nedene bağlı olarak en uygun tedavi yolu tercih edilir ve hastalık tedavi edilir. Böylece çift görmenize neden olan sorun tamamen ortadan kalkar. Bazen göz hareketlerindeki dengesizlik düzelene kadar diplopiyi ortadan kaldıracak prizmatik camlı gözlükler kullanılabilir. Bu gözlükler sayesinde günlük işlerinizi daha rahat yapabilmeniz amaçlanır.

Geçici Çift Görme Nedenleri

Diplopinin  iki farklı türü vardır. Bunlar geçici ve kalıcı olarak ayrılır. Geçici diplopi sorunu nedene bağlı olarak genellikle kendiliğinden düzelir. Bunun ensık sebebi hipertansiyon veya diyabet hastalarında görülen ve göz kaslarını besleyen siniri hasarıdır. Bazen de fazla yakın çalışma veya yanlış gözlük kullanımı Diplopi şikayetlerine yol açabilir. Fazla yorgun olunduğu zaman geçici çift görme sorunu meydana gelebilir.

Çift Görme Tedavi Fiyatları 2024

Retina Akademi olarak diplopi için sunduğumuz tedavi hizmeti farklı fiyatlara sahip olabiliyor. Bunun en temel nedeni, hastalığa neden olabilecek çok sayıda problem bulunmasıdır. Bu problemin tespit edilmesi ve uygun tedavi yolunun seçilmesi ile fiyat belirlenir. Tüm değerlendirme, test ve muayene işleminden sonra çift görme tedavisi için size çeşitli unsurlar doğrultusunda belirlediğimiz fiyat teklifimizi sunarız.

betpark betgaranti maksibet film siteleri videolar